English Springer Spaniel Club

Boston Champ Show Results 2023

Class 814. Puppy Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place 2521 – Elazlan Tribal Craft (Miss E Chandler)
2nd Place 2542 – Carlyquinn Captain Ross (Miss J A Such)
Class 815. Junior Dog
Entries: 4 Absentees: 4
Class 816. Post Graduate Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1st Place 2533 – Dexbenella Frilled to Bitz (Mrs Nj Morgans)
2nd Place 2545 – Beresford Bolt from The Blue (Mrs T E Topliss)
3rd Place 2526 – Greg De Les Tres Llacunes (imp) (Mr C & Mrs J Gledhill)
Class 817. Open Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1st Place 2519 – Sandylands Xpress Delivery (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
2nd Place 2517 – Calvdale Ever Thus JW (Mr & Mrs M Calvert)
3rd Place 2535 – Cherishym Dofida (Mr P & Mrs Y Richardson & Terry-Richardson)
Reserve (4th Place) 2536 – Cherishym Draconis (Mr P & Mrs Y Richardson & Terry-Richardson)
Class 818. Special Beginners Dog
Entries: 0 Absentees: 0
Class 819. Puppy Bitch
Entries: 6 Absentees: 1
1st Place 2540 – Petranella Tipping The Wink (Ms C P Savell)
2nd Place 2548 – Allenies Lady Marmalade (Miss J A Unwin)
3rd Place 2537 – Daenerys Moondancer to Cherishym (Mr P & Mrs Y Richardson & Terry-Richardson)
Reserve (4th Place) 2544 – Beresford Bee Gee (Mrs T E Topliss)
Very Highly Commended (5th Place) 2527 – Khaleesi De Les Tres Llacunes (Imp Esp) NAF TAF (Mr C & Mrs J Gledhill)
Class 820. Junior Bitch
Entries: 3 Absentees: 2
1st Place 2547 – Dexbenella Double Bubble at Beresford (Mrs T E Topliss)
Class 821. Post Graduate Bitch
Entries: 9 Absentees: 4
1st Place 2532 – Trimere Turn Back Time JW (Mrs J I Kibby)
2nd Place 2541 – Dexbenella Frivolity (Mrs C Simmons)
3rd Place 2531 – Trimere Taylor Maid at Pinhays JW (Mrs J I Kibby)
Reserve (4th Place) 2529 – Alhambian Amy Winehouse (Mr M & Mrs K Keely)
Very Highly Commended (5th Place) 2534 – Petranella Perfick Bliss (Mrs M Proctor)
Class 822. Open Bitch
Entries: 6 Absentees: 3
1st Place 2518 – Sh Ch Sandylands Send The Roses (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
2nd Place 2520 – Sh Ch Elazlan Right of Reply (Miss E Chandler)
3rd Place 2530 – Shipden Alhambian Diana Dors (Mr M & Mrs K Keely)
Class 823. Special Beginners Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place 2534 – Petranella Perfick Bliss (Mrs M Proctor)

Judge: Tom H Johnston