English Springer Spaniel Club

Show Results 2024/25

Click on Orange Highlights for access to Full Class Results and/or Judges Critiques. Where only marked up catalogue full results are available we will add link to Critiques instead. If you notice any errors in the information below please forward corrections to admin@englishspringer.org

We invite you to forward Show Results and/or Critiques using Breed Show Results Submission Form or  Critique Submission Form

Champ Show Results 2024/25

SESSS 2024

Judge: Dave Mitchell

DCC; RBIS & BVIS Walker’s Sh Ch Dexbenella Atticus Finch
RDCC Gledhill’s Greg De Les Tres Llacunes (Imp)
BPD & BPIS Hill’s Teignvalley New Beginnings
BCC & BIS Smith’s Sh Ch Melverly Iridescent
RBCC Walker’s Dexbenella Double or Quit
BPB Hill’s Teignvalley Rags To Riches
BVB Dunsdon’s Seaspring Becalmed

Boston 2024

Judge: Ashley Reid (Aryed)

Dog Challenge Certificate – Dk/nordic Ch Sieger´s Crocodile Rock Hahv23 Bornhv23 Viv23 Kbhv23 Spkv20 Gcv21ww’21 (Miss V Borregaard Madsen)
Reserve Dog Challenge Certificate – Sh Ch Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
Bitch Challenge Certificate – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Reserve Bitch Challenge Certificate – Dkjv23, Vijv24, Rojv24, Eujw24 Sieger’s Silent Symphony (Miss V Borregaard Madsen)
Best Of Breed – Dk/nordic Ch Sieger´s Crocodile Rock Hahv23 Bornhv23 Viv23 Kbhv23 Spkv20 Gcv21ww’21 (Miss V Borregaard Madsen)
Best Puppy – Sieger’s See Eye to Eye with Trimere (Imp Dk) NAF (Miss S J Corbett)
Best Veteran – Sh Ch Beresford Night Train (Mrs T E Topliss)
Best Special Beginner – Allenies Lady Marmalade (Miss J A Unwin)

Windsor 2024

Judge: Mr K A W Young

Dog Challenge Certificate – Sh Ch Beresford Lockdown (Mrs T E Topliss)
Reserve Dog Challenge Certificate – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt (Mr S & Mrs J Eyeington)
Bitch Challenge Certificate – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Reserve Bitch Challenge Certificate – Sandylands Send My Love (Mrs T E Topliss)
Best Of Breed – Sh Ch Beresford Lockdown (Mrs T E Topliss)
Best Puppy – Teignvalley New Beginnings (Mrs C Hill)
Best Veteran – Clentonian Pandemonium JW ShCEx OSW (Mrs M Hydon)
Best Special Beginner – Seaspring Windcatcher at Chipewyan (Mrs P Strover)

Blackpool 2024

Judge: Mr David Craig

Dog Challenge Certificate – Sh Ch Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
Reserve Dog Challenge Certificate – Sh Ch Calvdale Scaramouche Jones JW (Mr & Mrs M Calvert)
Bitch Challenge Certificate – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Reserve Bitch Challenge Certificate – Elazlan Coronation Day (Miss E Chandler)
Best Of Breed – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Best Puppy – Carlyquinn Winter Storm (Mrs H & Mr L & Ms L M Cokell & Nicklin & Ainsley)

Border Union 2024

Judge: Miss A D Swales (Sericum)

Dog Challenge Certificate – Sh Ch/slo/cro Ch Peasblossom Xanti (Mr & Mrs D Mitchell)
Reserve Dog Challenge Certificate – Pinereoch No Stunts Larrie (Ms L & Mrs A Wilson & Connor)
Bitch Challenge Certificate – Melverly Vignette (Mr R J Smith)
Reserve Bitch Challenge Certificate – Melverly Amy Dorrit with Coastalglows (Mrs J L Harris)
Best Of Breed – Melverly Vignette (Mr R J Smith)
Best Puppy – Teignvalley New Beginnings (Mrs C Hill)
Best Veteran – Ir Sh Ch Calvdale I Say of Fallenleaf Cjw18 Cw18 Cent’w (Mr G & Mrs J Cunliffe)

Three Counties 2024

Judge: Mrs C A Coode

Best Of Breed – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Dog Challenge Certificate – Sh Ch Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
Reserve Dog Challenge Certificate – Dk Ch(u) Sieger´s Easter Day Dkjuch Kbhjv21 Dkv22 23 Scjv21 Czjch Spkv22 Gbsv23 (Miss V Borregaard Madsen)
Bitch Challenge Certificate – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Reserve Bitch Challenge Certificate – Sandylands Send My Love (Mrs T E Topliss)
Best Puppy 6232 – Carlyquinn Winter Storm (Mrs H & Mr L & Ms L M Cokell & Nicklin & Ainsley)
Best Veteran – Petranella Exclusive with Braego (Mr P W Osbourne)

Southern Counties 2024

Judge: Doug Telford (Courtmaster)

Dog Challenge Certificate – Sh Ch Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
Reserve Dog Challenge Certificate – Sh Ch Beresford Lockdown (Mrs T E Topliss)
Bitch Challenge Certificate 1042 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Reserve Bitch Challenge Certificate – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Best Of Breed 1042 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Best Puppy – Carlyquinn Winter Storm (Mrs H & Mr L & Ms L M Cokell & Nicklin & Ainsley)
Best Veteran – Clentonian Pandemonium JW ShCEx OSW (Mrs M Hydon)
Best Junior – Elazlan Coronation Day (Miss E Chandler)
Best Special Beginner – Seaspring Windcatcher at Chipewyan (Mrs P Strover)

ESSC of Wales 2024

Judge: Mrs A Ternent

Dog CC : Beresford Bolt From The Blue
Res Dog CC : Sh.Ch. Sandylands Stand & Deliver
Bitch CC & Best In Show : Melverly Vignette
Res Bitch CC & Best Black/White : Dexbenella Double or Quit
Best Puppy : Carlyquinn Winter Rose (bitch)
Best Veteran : Daenerys Winds of Winter

Bath 2024

Judge: Mr C Atkinson

Dog Challenge Certificate : Calvdale with Respect (Mr & Mrs M Calvert)
Reserve Dog Challenge Certificate : Meadowdale Twix (Mr S & Mrs J Eyeington)
Bitch Challenge Certificate : Melverly Vignette (Mr R J Smith)
Reserve Bitch Challenge Certificate : Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Best Of Breed : Melverly Vignette (Mr R J Smith)
Best Puppy : Carlyquinn Winter Storm (Mrs H & Mr L & Ms L M Cokell & Nicklin & Ainsley)
Best Veteran : Daenerys Winds of Winter (Miss L & Mr L Ainsley & Nicklin)
Best Special Beginner : Barecho Cover Girl of Svenjak (Imp Swe) NAF (Miss A L Gardiner)

Scottish KC (October Show) 2024

Judge: Mr G Robertson

BEST OF BREED : 12437 MADSEN, Miss Vibe Borregaard DK Ch Su (u) Ch Norsk Ch World Sieger’s Crocodile
Dog CC : 12437 MADSEN, Miss Vibe Borregaard DK Ch Su (u) Ch Norsk Ch World Sieger’s Crocodile
Res Dog CC : 12447 SUCH, Miss J A Carlyquinn Captain Ross At Mujascal JW
Bitch CC : 12426 COKELL, Mrs H & NICKLIN, Mr Lewis & AINSLEY, MS LU Carlyquinn Winter Storm
Res Bitch CC : 12427 CORBETT, Miss Sarah Jane Sh Ch Trimere Time Fly’s
Best Puppy : 12426 COKELL, Mrs H & NICKLIN, Mr Lewis & AINSLEY, MS LU Carlyquinn Winter Storm
Best Veteran : 12420 AINSLEY, Miss Lucy-May & NICKLIN, Mr Lewis Daenerys Winds Of Winter
Best Special Beginner : 12454 WARRENER, Mrs H Eastfalla Sherlockholmes

Scottish KC (May Show) 2024

Judge: Miss L Addoo STKCA

BEST OF BREED : 5928 MADSEN, Miss Vibe Borregaard DK Ch Su (u) Ch Norsk Ch World Sieger’s Crocodile
Dog CC : 5928 MADSEN, Miss Vibe Borregaard DK Ch Su (u) Ch Norsk Ch World Sieger’s Crocodile
Res Dog CC : 5940 TERRY-RICHARDSON, Mrs Y & RICHARDSON, MR PAUL Cherishym Dofida
Bitch CC : 5914 CALVERT, Mr And Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Flutter JW
Res Bitch CC : 5918 CORBETT, Miss Sarah Jane Sh Ch Trimere Time Fly’s
Best Puppy : 5917 COKELL, Mrs H & NICKLIN, Mr Lewis & AINSLEY, MS LU Carlyquinn Winter Storm
Best Veteran : 5931 ROSE, Mrs Edith Westaway Dream Angus Of Rosannoch (imp Nor)
Best Special Beginner : 5945 WARRENER, Mrs H Eastfalla Sherlockholmes

ESSC of Scotland 2024

Judge: Mrs H Bjorkman (Sweden)

DCC BIS AINSLEY, Miss Lucy-May & NICKLIN, Mr Lewis – Daenerys Blood Of The Dragon ShCEx
RDCC BV ROSE, Mrs Edith – Westaway Dream Angus Of Rosannoch (imp Nor)
BCC RBIS CALVERT, Mr And Mrs Martin Oliver – Sh Ch Calvdale Flutter JW
RBCC WILSON, Ms L & CONNOR, Mrs A – Potrail Turns the Swag On for Pinereoch
BPIS COKELL, Mrs H & NICKLIN, Mr Lewis & AINSLEY, Ms Lucy – Carlyquinn Winter Storm

South Western ESSC 2024

Judge: Mrs Jenny Miller

Best In Show & Dog CC: Best B/W Cherishym Dofida
Reserve Dog CC: Beresford Bolt From The Blue.
Reserve Best In Show & Bitch CC: Sh.Ch. Trimere Time Fly’s.
Reserve BitchCC: Kingsheath Mayday at Seaspring
Best Puppy In Show: Cobhay Dashing Dandelion
Best Veteran In Show: Daenerys Winds of Winter

English Springer Spaniel Club 2024

Judge: Mrs C House

BIS Dog CC Cherishym Dofida & Best Black & White
Res Dog CC Beresford Bolt from the Blue
BPD Cobhay Dashing Dandelion
BVD and BVIS Trimere Ticks the Box at Mujascal ShCM
Bitch CC and RBIS Carlyquinn Kisses of Fire JW
Res Bitch CC Sh Ch Melverly Iridescent
BPB and BPIS Plaiglen One Last Time
BVB Petrenella The Real Deal of Pendarlow

Birmingham National 2024

Judge: Miss Ann Ingram (Ireland)

BEST OF BREED : 1592 AINSLEY, Miss Lucy-May & NICKLIN, Mr Lewis Daenerys Winds Of Winter
Dog CC : 1632 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Sandylands Stand N Deliver
Res Dog CC : 1629 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Night Train
Bitch CC : 1592 AINSLEY, Miss Lucy-May & NICKLIN, Mr Lewis Daenerys Winds Of Winter
Res Bitch CC : 1653 WILDSMITH, Mrs M & WILDSMITH, Mrs S & BROWN, Mrs E Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Best Puppy : 1596 COKELL, Mrs H & NICKLIN, Mr Lewis & AINSLEY, MS LU Carlyquinn Winter Storm
Best Veteran : 1592 AINSLEY, Miss Lucy-May & NICKLIN, Mr Lewis Daenerys Winds Of Winter
Best Special Beginner : 1600 GARDINER, Miss A Barecho Cover Girl (imp Swe)

WELKS 2024

Judge: Mrs Pat Butler-Holley

Dog Challenge Certificate – Dk Ch(u) Sieger´s Easter Day Dkjuch Kbhjv21 Dkv22 23 Scjv21 Czjch Spkv22 Gbsv23 (Miss V Borregaard Madsen)
Reserve Dog Challenge Certificate – Calvdale with Respect (Mr & Mrs M Calvert)
Bitch Challenge Certificate 1279 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Reserve Bitch Challenge Certificate – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Best Of Breed – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Best Puppy – Plaiglen One Last Time (Ms F Glendinning)
Best Veteran – Westaway Dream Angus of Rosannoch (Imp Nor) (Mrs E Rose)

Crufts 2024

Judge: Mr D Shields

Dog Challenge Certificate  – Dkch(u)/noch(u) Sieger`s Money Money Money (Mrs Hba Abrahamsen)
Reserve Dog Challenge Certificate  – Dkch(u) Sieger´s Easter Day Dkjuch Kbhjv21 Dkv22 23 Scjv21 Czjch Spkv22 Gbsv23 (Miss V Borregaard Madsen)
Bitch Challenge Certificate – Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy (Mr S, Mrs M, Mrs E & Miss G Wildsmith & Brown)
Reserve Bitch Challenge Certificate – Daenerys Winds of Winter (Miss L & Mr L Ainsley & Nicklin)
Best Of Breed – Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy (Mr S, Mrs M, Mrs E & Miss G Wildsmith & Brown)
Best Puppy  – Plaiglen One Last Time (Ms F Glendinning)
Best Veteran – Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy (Mr S, Mrs M, Mrs E & Miss G Wildsmith & Brown)

Lancashire & Cheshire English Springer Spaniel Club 2024

Judge: Mr Colin MacKay

Dog CC: Topliss’ Sh Ch Beresford Night Train and Reserve Best in Show
Reserve Dog CC: Eyeington’s Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
Bitch CC: Calvert’s Sh Ch Calvdale Flutter JW. and Best in Show
Reserve Bitch CC: Chandler’s Elazlan Coronation Day
Best Puppy in Show: Chandler’s Elazlan Coronation Day
Best Veteran in Show: Cunliffe’s IR Sh Ch Calvdale I Say of Fallenleaf
Best Black & White in Show: Eyeington’s Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt

Manchester 2024

Judge: Mrs K Keely

BEST OF BREED : TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Sandylands Stand N Deliver
Dog CC : TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Sandylands Stand N Deliver
Res Dog CC : 8891 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Night Train
Bitch CC : WILDSMITH, Mrs M & WILDSMITH, Mrs S & BROWN, Mrs E Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Res Bitch CC : SIMMONS, Mrs Clare Dexbenella Frivolity
Best Puppy : MITCHELL, Mr & Mrs D & J Peasblossom Changes
Best Veteran : WILDSMITH, Mrs M & WILDSMITH, Mrs S & BROWN, Mrs E Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Best Special Beginner : REYNOLDS, Mr & Mrs R & J Clentonian Pitch Perfect

Breed Open Show Results 2024/25

SESSS 2024

Judge: Lainy Wilson

BD Walker’s Sh Ch Dexbenella Atticus Finch
RBD Topliss’ Sh Ch Beresford Lockdown
BB & BIS Keeley’s Khaleesi De Les Tres Llacunes
RBB & RBIS Harris’ Melverly Amy Dorrit with Coastalglows 
BPIS Hill’s Teignvalley New Beginnings

English Springer Spaniel Club 2024

Judge: Mrs Collette Perkins

Best in Show: DK CH(U) Sieger’s Easter Day DKJUCH KBHJV21 DKV22/23 SCJV21
CZJCH SPKV22 GBSV23 [ATC BA86177DNK] – Miss V Borregaard Madsen
Reserve Best in Show: Sh Ch Trimere Time Flys – Miss S J Corbett
Best Dog: DK CH(U) Sieger’s Easter Day DKJUCH KBHJV21 DKV22/23 SCJV21 CZJCH
SPKV22 GBSV23 [ATC BA86177DNK] – Miss V Borregaard Madsen
Reserve Best Dog: Sh Ch Beresford Night Train – Mrs T Topliss
Best Bitch : Sh Ch Trimere Time Flys – Miss S J Corbett
Reserve Best Bitch: Elazlan Coronation Day – Miss E Chandler
Best Puppy in Show: Sieger’s See Eye to Eye with Trimere (IMP DK) NAF – Miss S J
Corbett
Best PD: Teignvalley New Beginnings – Mrs C Hill
Best PB: Sieger’s See Eye to Eye with Trimere (IMP DK) NAF – Miss S J Corbett
Best Veteran in Show: No award given
Best VD: Sh Ch Beresford Night Train – Mrs T Topliss (Withdrawn from further competition due to
injury)
Best VB: No award given

Midland English Springer Spaniel Society 2024

Judge: Miss Nicola Spencer (Bannonbrig)

2nd March 2024 

BEST DOG & BEST IN SHOW: SH CH Calvdale Scaramouche Jones 
BEST BITCH & RESERVE BEST IN SHOW: Sh Ch Calvdale Flutter
BEST OPPOSITE SEX: Sh Ch Calvdale Flutter
RESERVE BEST DOG & BEST PUPPY IN SHOW: Calvdale With Respect
RESERVE BEST BITCH: Sh Ch Trimere Time Flys
BEST VETERAN IN SHOW: Ir Sh Ch Calvdale I Say of Fallenleaf
BEST BLACK & WHITE IN SHOW: Calvdale Half a Story to Bethersden