English Springer Spaniel Club

Show Results 2023

Click on Orange Highlights for access to Full Class Results and/or Judges Critiques. Where only marked up catalogue full results are available we will add link to Critiques instead. If you notice any errors in the information below please forward corrections to admin@englishspringer.org

We invite you to forward Show Results and/or Critiques using Show Results Form or Critique Form

Champ Show Results 2023

 
 
BOB DCC : EYEINGTON, Mrs J & EYEINGTON, Mr Steve Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
RDCC : CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Scaramouche Jones JW
BCC : TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Night Class
RBCC : CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Flutter JW
BP : WEYMAN, Mrs J More Than Amazing Wanna Be A Gangster at Spuffing
BV : JOYCE, Mrs Susan & JOYCE, Mr Neal Kingsheath Total Diva at Felltops
 
 
 
BEST OF BREED : 936 CORBETT, Miss Sarah Jane Sh Ch Trimere Time Fly’s
Dog CC : 939 EYEINGTON, Mrs J & EYEINGTON, Mr Steve Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
Res Dog CC : 933 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Scaramouche Jones JW
Bitch CC : 936 CORBETT, Miss Sarah Jane Sh Ch Trimere Time Fly’s
Res Bitch CC : 956 SMITH, Mr R J Melverly Vignette
Best Puppy : 932 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Elazlan Coronation Day
Best Veteran : 963 WATSON, Ms Shirley Sh Ch Bordacity Honey Ryder VW
Best Special Beginner : 943 HARRIS, Mrs Jayne L Melverly Amy Dorrit With Coastalglows
 
 
 
Best in Show: CALVERT, Mr M & Mrs N Sh Ch Calvdale Flutter JW
Res Best in Show: EYEINGTON, Mr S & Mrs J Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
Dog CC: EYEINGTON, Mr S & Mrs J Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
Res Dog CC: GLEDHILL, Mr C & Mrs J Greg De Les Tres Llacunes (imp)
Bitch CC: CALVERT, Mr M & Mrs N Sh Ch Calvdale Flutter JW
Res Bitch CC: WILSON & CONNOR, Ms L & Mrs A Potrail Turns The Swag On for Pinereoch
Best Puppy: WEYMAN, Mrs J More Than Amazing Wanna Be A Gangster at Spuffing
Best Special Beginners: HARRIS, Mrs J L Melverly Amy Dorrit with Coastalglows
 
 
 
Best Dog 3326 – Pinereoch No Stunts Larrie (Ms L & Mrs A Wilson & Connor)
Reserve Best Dog 3324 – More Than Amazing Wanna Be A Gangster at Spuffing (Mrs J Weyman)
Best Bitch 3302 – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Reserve Best Bitch 3307 – Chanangel When You Believe at Shersona (Mrs Sde & Miss Md Frusher & Slack)
Best of Breed 3302 – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Best Puppy 3324 – More Than Amazing Wanna Be A Gangster at Spuffing (Mrs J Weyman)
Best Special Beginners 3306 – Dexbenella Fenella at Shersona (Mrs S Frusher)
 
 
 
 
Dog Challenge Certificate 4033 – Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
Reserve Dog Challenge Certificate 4003 – Calvdale Ever Thus JW (Mr & Mrs M Calvert)
Bitch Challenge Certificate 4010 – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Reserve Bitch Challenge Certificate 4004 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Best of Breed 4033 – Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
Best Puppy 4022 – Gleadsbury It Is Destiny for Anacapa (Mrs H Merry)
Best Veteran 4018 – Kingsheath Total Diva at Felltops (Mr N J & Mrs S L Joyce)
 
 
 
 
Dog Challenge Certificate 861 – Barecho Can’t Beat A Curry Cib-Jnordjv-22nordv-22fijv-22fiv-22ww23 (Mrs H Bjorkman)
Reserve Dog Challenge Certificate 910 – Sh Ch Beresford Lockdown (Mrs T E Topliss)
Bitch Challenge Certificate 866 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Reserve Bitch Challenge Certificate 868 – Sh Ch Sandylands Send The Roses (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Best of Breed 861 – Barecho Can’t Beat A Curry Cib-Jnordjv-22nordv-22fijv-22fiv-22ww23 (Mrs H Bjorkman)
Best Puppy 905 – Peasblossom Brogan at Gaolachcara (Ms Stevenson)
Best Veteran 865 – Seu(u)ch/nouch Barecho You Rock My World Ww-17 (Mrs H Bjorkman)
Best Special Beginners 921 – Eastfalla Sherlockholmes (Mrs H Warrener)
 

SKC 2023

Judge: Mr N Worth

BEST OF BREED : 2988 TOPLISS, Mrs Trudy Sandylands Stand N Deliver
Dog CC : 2988 TOPLISS, Mrs Trudy Sandylands Stand N Deliver
Res Dog CC : 2990 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Night Train
Bitch CC : 2982 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Res Bitch CC : 2987 TOPLISS, Mrs Trudy Sandylands Send My Love
Best Puppy : 2974 HAVARD, Miss & Mrs L A & P J Annavah Accomplice
Best Veteran : 2985 SUCH, Miss J A Trimere Ticks The Box At Mujascal Sh.CM
Best Special Beginner : 2991 UNWIN, Miss Janet Ann Allenies Lady Marmalade (AZ2)

Show Results 2023Belfast Dog Show 2023

Judge: Sjoerd Jobse

Dog Challenge Certificate 913 – Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
Reserve Dog Challenge Certificate 906 – Eastriding Royal Black (Mrs K Jenkinson)
Bitch Challenge Certificate 900 – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Reserve Bitch Challenge Certificate 912 – Sandylands Send My Love (Mrs T E Topliss)
Best of Breed 900 – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Best Special Beginners 914 – Eastfalla Sherlockholmes (Mrs H Warrener)

Darlington 2023 

Judge: Mrs S Sevastopulo

BEST OF BREED : 1225 CASEY, Mr E & JAYES, Mrs E Sh Ch Sandylands Send the Roses
Dog CC : 1231 EYEINGTON, Mrs Jane & EYEINGTON, Mr Steve Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
Res Dog CC : 1258 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Lockdown
Bitch CC : 1225 CASEY, Mr E & JAYES, Mrs E Sh Ch Sandylands Send the Roses
Res Bitch CC : 1250 SAVELL, Ms Christine Petranella Tipping The Wink JW
Best Puppy : 1230 COX, Mrs Ro & COX, Mr Nigel Tiroen To Have And To Hold
Best Veteran : 1264 WATSON, Ms Shirley Sh Ch Bordacity Honey Ryder VW

Richmond 2023

Judge: Mrs J PEAK

BEST OF BREED : 1425 CORBETT, Miss Sarah Jane Sh Ch Trimere Time Fly’s
Dog CC : 1418 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Calvdale Ever Thus JW
Res Dog CC : 1444 ROWLINSON, Mrs Edwina Meltarose Midshipman
Bitch CC : 1425 CORBETT, Miss Sarah Jane Sh Ch Trimere Time Fly’s
Res Bitch CC : 1414 AINSLEY, Miss Lucy-May & NICKLIN, Mr Lewis Daenerys Winds Of Winter
Best Puppy : 1436 HAVARD, Miss & Mrs L A & P J Annavah Accomplice
Best Veteran :
Best Special Beginner : 1417 ALLERY, Mrs Karen Alison Dexbenella final frontier

City of Birmingham 2023

Judge: Mr M Sanders

BEST OF BREED : 7086 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Calvdale Ever Thus JW
Dog CC : 7086 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Calvdale Ever Thus JW
Res Dog CC : 7122 TOPLISS, Mrs Trudy Sandylands Stand N Deliver
Bitch CC : 7113 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Res Bitch CC : 7085 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Flutter JW
Best Puppy : 7091 EYEINGTON, Mrs Jane & EYEINGTON, Mr Steve Meadowdale Twix
Best Veteran : 7144 WILDSMITH, Mrs M & WILDSMITH, Mrs S & BROWN, Mrs E Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Best Junior : 7113 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Best Special Beginner : 7108 PROCTOR, Mrs Maddie Petranella Perfick Bliss

Driffield 2023

Judge: Mr D M Lewis

BEST OF BREED : 5256 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Lockdown
Best Dog : 5256 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Lockdown
Res Best Dog : 5237 CHANDLER, Miss Elizabeth Elazlan Tribal Craft
Best Bitch : 5236 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Flutter JW
Res Best Bitch : 5240 CORBETT, Miss Sarah Jane Trimere turn back time
Best Puppy : 5243 HAVARD, Miss & Mrs L A & P J Annavah Accomplice
Best Veteran : 5262 WATSON, Ms Shirley Sh Ch Bordacity Honey Ryder VW
Best Special Beginner : 5250 LE-CLERC, Mrs Amy & LE-CLERC, Mr Michael HUNTERHECK LOST IN A SPELL

Welsh Kennel Club 2023

Judge: Mr R Smith

BEST OF BREED : 5481 CHANDLER, Miss Elizabeth Sh Ch Elazlan Right of Reply
Dog CC : 5507 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Night Train
Res Dog CC : 5516 WILSON, Ms L & CONNOR, Mrs A Pinereoch No Stunts Larrie
Bitch CC : 5481 CHANDLER, Miss Elizabeth Sh Ch Elazlan Right of Reply
Res Bitch CC : 5514 WILDSMITH, Mrs M & WILDSMITH, Mrs S & BROWN, Mrs E Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Best Puppy : 5486 EYEINGTON, Mrs Jane & EYEINGTON, Mr Steve Meadowdale Twix
Best Veteran : 5514 WILDSMITH, Mrs M & WILDSMITH, Mrs S & BROWN, Mrs E Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy

Bournemouth 2023

Judge: Mrs J Gill-Davis

BEST OF BREED : 4258 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Flutter JW
Dog CC : 4288 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Night Train
Res Dog CC : 4264 EYEINGTON, Mrs Jane & EYEINGTON, Mr Steve Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
Bitch CC : 4258 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Flutter JW
Res Bitch CC : 4293 WALKER, Mrs W M & WALKER, Mr S P Dexbenella Double Vision
Best Puppy : 4282 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Best Veteran :
Best Special Beginner : 4274 LE-CLERC, Mrs Amy & LE-CLERC, Mr Michael HUNTERHECK LOST IN A SPELL

Show Results 2023National Gundog 2023

Judge: Graham Tain

Dog Challenge Certificate 1735 – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt (Mr S & Mrs J Eyeington)
Reserve Dog Challenge Certificate 1731 – Sh Ch Calvdale Scaramouche Jones JW (Mr & Mrs M Calvert)
Bitch Challenge Certificate 1750 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Reserve Bitch Challenge Certificate 1730 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Best of Breed 1750 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Best Puppy 1750 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Best Veteran 1764 – Cobhay Dazzling Azalea (Mrs J & Mrs D & Miss P Williams & Toublic & Toublic)
Best Special Beginners 1743 – Clentonian Pitch Perfect (Mr R & Mrs J Reynolds)

Paignton 2023

Judge: Mr M Oddie

BEST OF BREED : 2714 CORBETT, Miss Sarah Jane Sh Ch Trimere Time Fly’s
Best Dog : 2708 AINSLEY, Miss Lucy-May & NICKLIN, Mr Lewis Daenerys Blood Of The Dragon
Res Best Dog : 2711 CASEY, Mr E & JAYES, Mrs E Sandylands Xpress Delivery
Best Bitch : 2714 CORBETT, Miss Sarah Jane Sh Ch Trimere Time Fly’s
Res Best Bitch : 2712 CASEY, Mr E & JAYES, Mrs E Sh Ch Sandylands Send the Roses
Best Puppy : 2720 OLOF, Ms D TARNOCK TRULY SCRUMPTIOUS
Best Veteran : 2713 CHARLTON, Miss Joanne Petranella Jublilee Jester

NESSS 2023

Judge: Mrs Kelly Jenkinson   

BIS BB Sh Ch Trimere Time Fly’s
BIS BOS BD Topliss’ Sh Ch Beresford Lockdown
BPIS RBB Smith’s Melverly Iridescent,
BVIS Watson’s Sh Ch Bordacity Honey Ryder

Leeds 2023

Judge: Mr Richard Bott

BEST OF BREED : 2379 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Dog CC : 2385 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Night Train
Res Dog CC : 2350 CHANDLER, Miss Elizabeth Elazlan Tribal Craft
Bitch CC : 2379 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Res Bitch CC : 2354 CORBETT, Miss Sarah Jane Trimere Time Fly’s
Best Puppy : 2379 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Best Veteran : 2377 ROSE, Mrs Edith Westaway Dream Angus of Rosannoch (imp Nor)
Best Special Beginner : 2392 WARRENER, Mrs H Eastfalla SherlockHolmes

SESSS 2023

Judge: Edith Rose (Rosannoch)

BIS – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
RBIS – Sh Ch Calvdale Flutter JW
BOS – Sh Ch Calvdale Flutter JW
BPIS – Melverly Iridescent
RBPIS – Dexbenella It’s Only Me
BVIS – Seaspring Becalmed
Best Black & White in Show – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
DCC – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
RDCC – Pinereoch No Stunts Larrie
BCC – Sh Ch Calvdale Flutter JW
RBCC – Melverly Iridescent

Show Results 2023East of England 2023

Judge: Mr M Keely

Dog Challenge Certificate 2901 – Sandylands Xpress Delivery (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Reserve Dog Challenge Certificate 2912 – Greg De Les Tres Llacunes (imp) (Mr C & Mrs J Gledhill)
Bitch Challenge Certificate 2906 – Donarden Gin Fizz (Mrs N Dobbin)
Reserve Bitch Challenge Certificate 2900 – Sh Ch Sandylands Send The Roses (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Best of Breed 2906 – Donarden Gin Fizz (Mrs N Dobbin)
Best Puppy 2929 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Best Veteran 2924 – Petranella Exclusive with Braego (Mr P W Osbourne)
Best Special Beginners 2926 – Petranella Perfick Bliss (Mrs M Proctor)

Windsor 2023

Judge: Mr E W Lockett

BEST OF BREED : 4663 WILDSMITH, Mrs M & WILDSMITH, Mrs S & BROWN, Mrs E Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Dog CC : 4611 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Scaramouche Jones JW
Res Dog CC : 4651 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Night Train
Bitch CC : 4663 WILDSMITH, Mrs M & WILDSMITH, Mrs S & BROWN, Mrs E Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Res Bitch CC : 4612 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Flutter JW
Best Puppy : 4643 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Best Veteran : 4663 WILDSMITH, Mrs M & WILDSMITH, Mrs S & BROWN, Mrs E Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Best Special Beginner : 4644 STROVER, Mrs Philippa Seaspring Windcatcher at Chipewyan

Blackpool 2023

Judge: Teresa Dunsden

BOB DCC – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt (Mr S & Mrs J Eyeington)
RDCC – Beresford Bolt from The Blue (Mrs T E Topliss)
BCC – Potrail Turns The Swag On for Pinereoch (Ms L & Mrs A Wilson & Connor)
RBCC – Sh Ch Beresford Night Class (Mrs T E Topliss)
BP – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
BJ – Pinereoch No Stunts Larrie (Ms L & Mrs A Wilson & Connor)
BV – Sh Ch Bordacity Honey Ryder (Ms S Watson)

Show Results 2023Border Union 2023

Judge: Celia Woodbridge (Crackerjanne)

Dog Challenge Certificate 965 – Beresford Bolt from The Blue (Mrs T E Topliss)
Reserve Dog Challenge Certificate 964 – Sh Ch Beresford As Good As It Gets (Mrs T E Topliss)
Bitch Challenge Certificate 920 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Reserve Bitch Challenge Certificate 968 – Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy (Mr S, Mrs M, Mrs E & Miss G Wildsmith & Brown)
Best of Breed 965 – Beresford Bolt from The Blue (Mrs T E Topliss)
Best Puppy 957 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Best Veteran 968 – Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy (Mr S, Mrs M, Mrs E & Miss G Wildsmith & Brown)

Three Counties 2023

Judge: Mr T Mather

Dog Challenge Certificate 6515 – Calvdale Ever Thus JW (Mr & Mrs M Calvert)
Reserve Dog Challenge Certificate 6554 – Sh Ch Beresford Lockdown (Mrs T E Topliss)
Bitch Challenge Certificate 6516 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Reserve Bitch Challenge Certificate 6543 – Dk/se Ch Siegars A Beautiful Mind (Mr K B & Mr M S & Mrs T Madsen & Jensen & Brix)
Best of Breed 6515 – Calvdale Ever Thus JW (Mr & Mrs M Calvert)
Best Puppy 6533 – Annavah Aquarius (Miss L A & Mrs P J Havard)
Best Veteran 6520 – Petranella Jubilee Jester (Miss J Charlton)

Show Results 2023Southern Counties 2023

Judge: Mrs Jane Eyeington

Dog Challenge Certificate 4647 – Sh Ch Beresford Lockdown (Mrs T E Topliss)
Reserve Dog Challenge Certificate 4646 – Beresford Bolt from The Blue (Mrs T E Topliss)
Bitch Challenge Certificate 4655 – Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy (Mr S, Mrs M, Mrs E & Miss G Wildsmith & Brown)
Reserve Bitch Challenge Certificate 4627 – Peasblossom Zoya (Mr & Mrs D Mitchell)
Best of Breed 4655 – Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy (Mr S, Mrs M, Mrs E & Miss G Wildsmith & Brown)
Best Puppy 4641 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Best Veteran 4605 – Seaspring Becalmed (Ms T M Dunsdon)
Best Junior 4642 – Melverly Vignette (Mr R J Smith)
Best Special Beginners 4631 – Crackerjanne Cassiopeia (Mrs V K Pattison)

ESSCOW 2023

Judge: Trudy Topliss 

BIS BCC CB Casey & Jayes Sandylands Send The Roses
RBIS DCC Walker’s Dexbenella Double Oh Seven
CD RDCC Eyeington’s Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt
RBCC Mitchell’s Peasblossom Zoya
BPIS Smith’s Melverly Iridescent
BVIS Woodbridge’s Crackerjanne Court Jester

Bath 2023

Judge: Miss R Johnson

Dog Challenge Certificate 1293 – Sandylands Xpress Delivery (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Reserve Dog Challenge Certificate 1339 – Dexbenella Double Oh Seven (Mr S & Mrs W Walker)
Bitch Challenge Certificate 1341 – Dexbenella Double Vision (Mr S & Mrs W Walker)
Reserve Bitch Challenge Certificate 1292 – Sh Ch Sandylands Send The Roses (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Best of Breed 1293 – Sandylands Xpress Delivery (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Best Puppy 1333 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Best Veteran 1348 – Cobhay Dazzling Azalea (Mrs J & Mrs D & Miss P Williams & Toublic & Toublic)

ESSCOS 2023

Judge: Dr G Rogers

BIS BCC Topliss’ Sh Ch Beresford Night Class
RBIS DCC Topliss’ Sh Ch Beresford Night Train
RDCC Chandler’s Elazan Tribal Craft
RBCC Calvert’s Calvdale Flutter
BPIS Havard’s Annavah Aquarius
BVIS Sh Ch Bordacity Honey Ryder

SKC 2023

Judge: Mr Howard Ogden

BEST OF BREED : 2740 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Calvdale Ever Thus JW
Dog CC : 2740 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Calvdale Ever Thus JW
Res Dog CC : 2744 CHANDLER, Miss Elizabeth Elazlan Tribal Craft
Bitch CC : 2746 CORBETT, Miss Sarah Jane Trimere Time Fly’s
Res Bitch CC : 2762 SAVELL, Ms Christine Petranella Tipping The Wink
Best Puppy : 2764 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Best Veteran : 2773 WATSON, Ms Shirley Sh Ch Bordacity Honey Ryder

ESSC 2023

Judge Mr Frank Whyte (Kazval)

BIS Topliss’s- Sh Ch Beresford Lockdown
DCC: Sh Ch Beresford Lockdown
Res DCC: Rose’s – Westaway Dream Angus of Rosannoch (Imp Nor)
BCC & RBIS, BOS: Wildsmith & Brown’s Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Res BCC: Savell’s – PetrenellaTipping The Wink
BPIS: Smith’s – Melverly Iridescent
BVIS Rose’s Westaway Dream Angus of Rosannoch (Imp Nor)

National Dog Show 2023

Judge: Mrs Lesley Tain

BEST OF BREED : 9150 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Scaramouche Jones JW – CC
Dog CC : 9150 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Scaramouche Jones JW – CC
Res Dog CC : 9209 TOPLISS, Mrs Trudy Beresford Bolt From The Blue
Bitch CC : 9151 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Sh Ch Calvdale Flutter JW
Res Bitch CC : 9149 BRIX, Mrs Tinne & MADSEN, Mr Kaj Bauer & JENSEN, M DK Ch Siegars A Beautiful Mind
Best Puppy : 9199 SMITH, Mr R J Melverly Iridescent
Best Veteran : 9226 WATSON, Ms Shirley Sh Ch Bordacity Honey Ryder
Best Special Beginner : 9193 REYNOLDS, Mr & Mrs R & J Clentonian Pitch Perfect

Show Results 2023WELKS 2023

Judge: Mrs Bev Nicholson

Dog Challenge Certificate 6548 – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt (Mr S & Mrs J Eyeington)
Reserve Dog Challenge Certificate 6536 – Sandylands Xpress Delivery (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Bitch Challenge Certificate 6597 – Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy (Mr S, Mrs M, Mrs E & Miss G Wildsmith & Brown)
Reserve Bitch Challenge Certificate 6535 – Sh Ch Sandylands Send The Roses (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Best of Breed 6548 – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt (Mr S & Mrs J Eyeington)
Best Puppy 6579 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Best Veteran 6597 – Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy (Mr S, Mrs M, Mrs E & Miss G Wildsmith & Brown)

Crufts 2023

Judge: Mr J Lillie

BOB BCC Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
DCC Peasblossom Xanti (Mr & Mrs D Mitchell)
RDCC Cherishym Dofida (Mr P & Mrs Y Richardson & Terry-Richardson)
RBCC Sh Ch Beresford Night Class (Mrs T E Topliss)
BP Carlyquinn Morwenna (Mrs H & Mr L Cokell & Nicklin)
BV Sh Ch Melverly Top Geezer (Mr R J Smith)

Lancashire & Cheshire ESSC 2023

Judge: Mrs Y Billows

BIS: Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt RBIS: Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
BVIS: Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Dog CC: Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt RDCC: Sh Ch Beresford Night Train BPD: Pinereoch No
Stunts Larry
Bitch CC: Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
RBCC: Sh Ch Melverly Lil Dancer
BPB: Melverly Vignette
BVIS: Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
BB&W: Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt

Manchester 2023

Judge: Mr Paul W Osbourne

BEST OF BREED : 6979 ALLEN, Mr Geoff & BOTT, Mr Paul Sh Ch Trimere Tipping Point of Allenie
Dog CC : 6979 ALLEN, Mr Geoff & BOTT, Mr Paul Sh Ch Trimere Tipping Point of Allenie
Res Dog CC : 7023 TOPLISS, Mrs Trudy Sh Ch Beresford Night Train
Bitch CC : 6981 CALVERT, Mr and Mrs Martin Oliver Calvdale Flutter JW
Res Bitch CC : 6986 CORBETT, Miss Sarah Jane Trimere Time Fly’s
Best Puppy : 7013 SAVELL, Ms Christine Petranella Tipping The Wink
Best Veteran : 7010 ROSE, Mrs Edith Westaway Dream Angus of Rosannoch (imp Nor)
Best Special Beginner : 7037 UNWIN, Miss Janet Ann Allenie’s The Other Side

Boston 2023

Judge: Tom H Johnston

Best Dog 2519 – Sandylands Xpress Delivery (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Reserve Best Dog 2517 – Calvdale Ever Thus JW (Mr & Mrs M Calvert)
Best Bitch 2518 – Sh Ch Sandylands Send The Roses (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Reserve Best Bitch 2520 – Sh Ch Elazlan Right of Reply (Miss E Chandler)
Best of Breed 2519 – Sandylands Xpress Delivery (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Best Puppy 2521 – Elazlan Tribal Craft (Miss E Chandler)
Best Special Beginners 2534 – Petranella Perfick Bliss (Mrs M Proctor)

Breed Open Show Results 2023

 
BEST IN SHOW: CORBETT, Miss S J Sh Ch Trimere Time Fly’s
RBIS: CALVERT, Mr M & Mrs N Sh Ch Calvdale Flutter JW
Best Dog: JENKINSON, Mrs K Eastriding Royal Black
Res Best Dog: ROSE, Mrs E Westaway Dream Angus of Rosannoch (imp Nor)
Best Bitch: CORBETT, Miss S J Sh Ch Trimere Time Fly’s
Res Best Bitch: CALVERT, Mr M & Mrs N Sh Ch Calvdale Flutter JW
Best Puppy: CALVERT, Mr M & Mrs N Calvdale With Respect
Best Veteran: ROSE, Mrs E Westaway Dream Angus of Rosannoch (imp Nor)
Best Black & White: JENKINSON, Mrs K Eastriding Royal Black
 

SWESSC Oct 2023

Judge: Jane Pop

Best in Show: DUNSDON, Ms T M Meadowdale Luther Vandross at Seaspring JW
Res Best in Show: TAUBMAN, Mrs K C Meltarose Madeleine at Meonstoke
Best Dog: DUNSDON, Ms T M Meadowdale Luther Vandross at Seaspring JW
Res Best Dog: TAUBMAN, Mrs K Meonstoke Hawthorne IR VET CH
Best Bitch: TAUBMAN, Mrs K C Meltarose Madeleine at Meonstoke
Res Best Bitch: WILLIAMS & TOUBLIC, Mrs J, Mrs D & Miss P Cobhay Fancy Phlox
Best Puppy: PATTISON & WOODBRIDGE, Mrs V K & Mrs C Lymnoares Lady Clara De Vere
Best Veteran: JOYCE, Mr N J & Mrs S L Kingsheath Total Diva at Felltops
Best Black & White: DUNSDON, Ms T M Meadowdale Luther Vandross at Seaspring JW

 
ESSSOW
 
 
BIS Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
RBIS Sandylands Stand and Deliver
BPIS Melverly Amy Dorrit With Coastalglows
BVIS Sh Ch Trimere Tickle Me Fancy
Best Black and White in show Melverly Amy Dorrit with Coastalglows
 

L&CESSC 2023

Judge: Mrs Ro Cox

BIS BD Sh Ch Beresford Lockdown
BB, RBIS & BVIS Sh Ch Trimere Tickle My Fancy
BPIS More Than Amazing Wanna Be A Gangster at Spuffing
RBDIA Best B&W Beresford Bolt From The Blue
RBB Pendarlow Tiana
BPB Dexbenella In My Dream

NESSS 2023

Judge: Mrs E Brown

BIS – Beresford Bolt From The Blue
RBIS Sh Ch Trimere Time Flys.
BPIS Annivah Accomplice
BVIS Sh Ch Bordacity Honey Ryuder
Best Dog Beresford Bolt From The Blue.
Res. Best DogPinereoch No Stunts Larrie.
Best Puppy Dog Annavah Accomplice.

ESSC 2023

Judge: Evan L Ryan

BB & BIS Corbett Sh Ch Trimere Time Fly’s. 
BD BOS RBIS Topliss’ Sh Ch Beresford Lockdown
RBD Topliss’ Sandylands Stand N Deliver
RBB & BPIS Smith’s Melverly Iridescent. 
BVIS Watson’s Sh Ch Bordacity Honey Ryder

SESSS 2023

Judge: Mrs C Hill

BIS BD SHCH CALVDALE SCARAMOUCHE JONES JW, Mr & Mrs M Calvert
RBIS BOS BB SH CH CALVDALE FLUTTER JW, Mr M & Mrs N Calvert
BPIS MELVERLY IRIDESCENT, Mr R J Smith
BVIS SEASRING BECALMED, Ms T M Dunsdon
BD BERESFORD BOLT FROM THR BLUE, Mrs T Topliss

SWESSC May 2023

Judge Mr C Page

BIS: Clentonian Pandemonium JW
RBIS: Carlyquinn Captain Ross
BPIS: Trioen Typically Braego (KCJ)
BVIS: Meonstoke Hawthorn
B B&W: Clentonian Pandemonium JW
B Tri: Kingsheath Kashida At Cassapple

MESSS 2023

Judge: Mr N Woods

BEST IN SHOW: SH CH BERESFORD LOCKDOWN
RESERVE BEST IN SHOW: PEASBLOSSOM RUMOURS AT STRATHNAVER
BEST OPPOSITE SEX IN SHOW: PEASBLOSSOM RUMOURS AT STRATHNAVER
BEST PUPPY IN SHOW: PLAIGLEN BESTYLISH GIRL
BEST MINOR PUPPY IN SHOW: PLAIGLEN BESTYLISH GIRL
BEST VETERAN IN SHOW: PEASBLOSSOM RUMOURS AT STRATHNAVER
BEST BLACK & WHITE IN SHOW: BERESFORD BOLT FROM THE BLUE