English Springer Spaniel Club

South Wales Kennel Association Results 2023

Spaniel (English Springer) – Judge: Mrs Penny Williams
Dog Challenge Certificate4033 – Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
Reserve Dog Challenge Certificate4003 – Calvdale Ever Thus JW (Mr & Mrs M Calvert)
Bitch Challenge Certificate4010 – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
Reserve Bitch Challenge Certificate4004 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Best of Breed4033 – Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
Best Puppy4022 – Gleadsbury It Is Destiny for Anacapa (Mrs H Merry)
Best Veteran4018 – Kingsheath Total Diva at Felltops (Mr N J & Mrs S L Joyce)
Class 1534. Veteran Dog
Entries: 0 Absentees: 0
Class 1535. Minor Puppy Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place4035 – More Than Amazing Wanna Be A Gangster at Spuffing (Mrs J Weyman)
Class 1536. Puppy Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place4022 – Gleadsbury It Is Destiny for Anacapa (Mrs H Merry)
Class 1537. Junior Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place4013 – Meadowdale Twix (Mr S & Mrs J Eyeington)
Class 1538. Post Graduate Dog
Entries: 4 Absentees: 2
1st Place4027 – Carlyquinn Captain Ross at Mujascal JW (Miss J A Such)
2nd Place4034 – Eastfalla Sherlockholmes (Mrs H Warrener)
Class 1539. Limit Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place4033 – Sandylands Stand N Deliver (Mrs T E Topliss)
2nd Place4023 – Dexbenella Frilled to Bitz (Mrs Nj Morgans)
Class 1540. Open Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1st Place4003 – Calvdale Ever Thus JW (Mr & Mrs M Calvert)
2nd Place4031 – Sh Ch Beresford Night Train (Mrs T E Topliss)
3rd Place4012 – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt (Mr S & Mrs J Eyeington)
Class 1541. Good Citizen Dog Scheme Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place4034 – Eastfalla Sherlockholmes (Mrs H Warrener)
Class 1542. Veteran Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place4018 – Kingsheath Total Diva at Felltops (Mr N J & Mrs S L Joyce)
Class 1543. Minor Puppy Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place4002 – Calvdale Dramatic Effect (Mr & Mrs M Calvert)
Class 1544. Puppy Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place4016 – Gleadsbury Destiny Belle (Mrs C A House)
2nd Place4028 – Calvdale Half A Story Bethersden (Mr G & Mrs S Tolladay)
Class 1545. Junior Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place4026 – Sh Ch Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Class 1546. Post Graduate Bitch
Entries: 6 Absentees: 2
1st Place4001 – Daenerys Red Priestess (Miss L & Mr L & Mrs L Ainsley & Nicklin & Henderson)
2nd Place4025 – Petranella Tipping The Wink JW (Ms C P Savell)
3rd Place4019 – Peasblossom Aura at Felltops (Mr N J & Mrs S L Joyce)
Reserve (4th Place)4036 – Spuffing Prosecco (Mrs J Weyman)
Class 1547. Limit Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place4011 – Trimere Turn Back Time (Miss S J Corbett)
2nd Place4032 – Sandylands Send My Love (Mrs T E Topliss)
3rd Place4038 – Cobhay Fancy Phlox (Mrs J, Mrs D & Miss P Williams & Toublic)
Class 1548. Open Bitch
Entries: 5 Absentees: 0
1st Place4010 – Sh Ch Trimere Time Flys (Miss S J Corbett)
2nd Place4004 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
3rd Place4005 – Sh Ch Sandylands Send The Roses (Mr E & Mrs E Casey & Jayes)
Reserve (4th Place)4017 – Clentonian Pandemonium JW ShCEx OSW (Mrs M Hydon)
Very Highly Commended (5th Place)4008 – Carlyquinn Kisses of Fire JW (Mrs H Cokell)
Class 1549. Good Citizen Dog Scheme Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place4038 – Cobhay Fancy Phlox (Mrs J, Mrs D & Miss P Williams & Toublic)