English Springer Spaniel Club

Spaniel (English Springer) – Judge: Graham Tain
Dog Challenge Certificate1735 – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt (Mr S & Mrs J Eyeington)
Reserve Dog Challenge Certificate1731 – Sh Ch Calvdale Scaramouche Jones JW (Mr & Mrs M Calvert)
Bitch Challenge Certificate1750 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Reserve Bitch Challenge Certificate1730 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
Best of Breed1750 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Best Puppy1750 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Best Veteran1764 – Cobhay Dazzling Azalea (Mrs J & Mrs D & Miss P Williams & Toublic & Toublic)
Best Special Beginners1743 – Clentonian Pitch Perfect (Mr R & Mrs J Reynolds)
Class 539. Veteran Dog
Entries: 0 Absentees: 0
Class 540. Minor Puppy Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place1751 – Peasblossom Brogan at Gaolachcara (Ms Stevenson)
2nd Place1763 – Kingsheath Moon Dance at Freworth (Mrs J V Whitworth)
Class 541. Puppy Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place1736 – Meadowdale Twix (Mr S & Mrs J Eyeington)
Class 542. Junior Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place1752 – Carlyquinn Captain Ross at Mujascal JW (Miss J A Such)
2nd Place1739 – Hunterheck Fade to Black (Mr M & Mrs A Le-Clerc)
Class 543. Special Beginners Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place1743 – Clentonian Pitch Perfect (Mr R & Mrs J Reynolds)
2nd Place1762 – Eastfalla Sherlockholmes (Mrs H Warrener)
3rd Place1739 – Hunterheck Fade to Black (Mr M & Mrs A Le-Clerc)
Class 544. Novice Dog
Entries: 1 Absentees: 1
Class 545. Graduate Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place1743 – Clentonian Pitch Perfect (Mr R & Mrs J Reynolds)
2nd Place1762 – Eastfalla Sherlockholmes (Mrs H Warrener)
Class 546. Post Graduate Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place1747 – Meltarose Midshipman (Mrs E Rowlinson)
Class 547. Limit Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1st Place1754 – Beresford Bolt from The Blue (Mrs T E Topliss)
2nd Place1741 – Dexbenella Frilled to Bitz (Mrs Nj Morgans)
3rd Place1744 – Cherishym Dofida (Mr P & Mrs Y Richardson & Terry-Richardson)
Class 548. Open Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1st Place1735 – Sh Ch Meadowdale Daisydale Lightning Bolt (Mr S & Mrs J Eyeington)
2nd Place1731 – Sh Ch Calvdale Scaramouche Jones JW (Mr & Mrs M Calvert)
3rd Place1755 – Sh Ch Beresford Lockdown (Mrs T E Topliss)
Reserve (4th Place)1745 – Cherishym Draconis (Mr P & Mrs Y Richardson & Terry-Richardson)
Class 549. Good Citizen Dog Scheme Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place1762 – Eastfalla Sherlockholmes (Mrs H Warrener)
Class 550. Veteran Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place1764 – Cobhay Dazzling Azalea (Mrs J & Mrs D & Miss P Williams & Toublic & Toublic)
Class 551. Minor Puppy Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place1742 – Tarnock Truly Scrumptious (Ms D Olof)
2nd Place1753 – Calvdale Half A Story Bethersden (Mr G & Mrs S Tolladay)
3rd Place1729 – Tarnock Symphony Mode (Mrs A & Miss N Attwell)
Class 552. Puppy Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place1750 – Melverly Iridescent (Mr R J Smith)
Class 553. Junior Bitch
Entries: 4 Absentees: 0
1st Place1749 – Petranella Tipping The Wink (Ms C P Savell)
2nd Place1733 – Carlyquinn Morwenna JW (Mrs H & Mr L Cokell & Nicklin)
3rd Place1758 – Allenies Lady Marmalade (Miss J A Unwin)
Reserve (4th Place)1740 – Hunterheck Lost in A Spell (Mr M & Mrs A Le-Clerc)
Class 554. Special Beginners Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place1740 – Hunterheck Lost in A Spell (Mr M & Mrs A Le-Clerc)
Class 555. Novice Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place1737 – Khaleesi De Les Tres Llacunes (Imp Esp) NAF TAF (Mr M & Mrs K Keely)
2nd Place1758 – Allenies Lady Marmalade (Miss J A Unwin)
Class 556. Graduate Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place1746 – Daenerys Moondancer to Cherishym (Mr P & Mrs Y Richardson & Terry-Richardson)
Class 557. Post Graduate Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place1748 – Meltarose Mystique (Mrs E Rowlinson)
Class 558. Limit Bitch
Entries: 0 Absentees: 0
Class 559. Open Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place1730 – Sh Ch Calvdale Flutter JW (Mr & Mrs M Calvert)
2nd Place1732 – Carlyquinn Kisses of Fire JW (Mrs H Cokell)
Class 560. Good Citizen Dog Scheme Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place1738 – Trimere Taylor Maid at Pinhays JW (Mrs J I Kibby)
2nd Place1764 – Cobhay Dazzling Azalea (Mrs J & Mrs D & Miss P Williams & Toublic & Toublic)